“چری تیگو۵ به عنوان یک شاسی‌بلند جمع و جور در جمع خانواده‌ی محصولات چری است. چری در تیگو۵ بیشتر خواسته است تا یک محصول ایده‌آل و تقریبا لوکس را با قیمتی مناسب عرضه کند. تیگو۵ که در سال ۲۰۱۴ به بازار محلی معرفی شد و در آذر 94 وارد بازار ایران شد، جزئیات دوست‌ داشتنی زیادی دارد که در ادامه به معرفی بیشتر خصوصیات آن می‌پردازیم.”

مدیران خودرو که نماینده محصولات چری در ایران است، تیگو5 را در دو مدل اکسلنت و لاکچری اسپورت در ایران به صورت فروش فوری اقساطی (بخشنامه‌ای یا اقساط منعطف) و نقد عرضه می‌کند، به‌طوری که مطابق بخشنامه فروش ماه بهمن 96 چری، تیگو۵ اکسلنت با قیمت 107،670 میلیون تومان و مدل تیگو5 لاکچری اسپورت با قیمت 102،630 میلیون تومان قیمت‌گذاری کرده است تا به این ترتیب، تیگو5 بعد از تیگو7 گران‌ترین محصول سبد مدیران خودرو باشد. جزئیات این محصول را با هم بررسی می‌کنیم تا با مشخصات آن بیشتر آشنا شویم

تیگو5 در بازار ایران

.

بخش خارجی

تیگو۵ از لحاظ زیبایی ظاهری، مشخصات خوبی دارد که یک خودروی خانوادگی با چهره رسمی را به نمایش می‌گذارد که در آن چندان اسپرت بودن مطرح نیست. در نمای جلویی تیگو۵، چراغ‌ها از طراحی زیبایی برخوردار هستند که با سایز بزرگ خود باعث ایجاد یک هماهنگی در نمای خودرو می شوند.

مهندسان چری با استفاده از بخشهای کرومی، سعی کرده‌اند جذابیت خودرو را بیشتر کنند که با یک آرم کرومی بزرگ، تکمیل شده است. در بخش جانبی، تیگو5 رشد طراحی در چین را نشان می‌دهد چراکه بسیاری از طراحان این کشور با زیاده‌روی در خطوط بدنه، سعی می‌کنند که نگاه بیننده را به خودرو جلب کنند که این اصل درست نیست.

طراحان تیگو۵ در استفاده از خطوط بدنه، وسواس خوبی به خرج داده‌اند. در نمای پشتی خودرو نیز همه چیز خوب قرار داده شده و چراغهای بزرگ در راستای چراغهای جلویی خودرو طراحی شده‌اند. بخش‌های LED در شب زیبایی خوبی خواهند داشت. تیگو۵ دارای ۴۵۰۶ میل یمتر طول، ۱۸۴۱ میلیمتر عرض و ۱۷۴۰ میلیمتر ارتفاع است اما زمانی که به آن نگاه یکنید، قطعا متوجه زیبایی و هماهنگی ابعاد این مدل تیگو که به خاطر بزرگی اندام آن به Tiggo Grand هم مشهور است، خواهید شد.

کاتالوگ امکانات و خصوصیات تیگو5 جدید
کاتالوگ امکانات و خصوصیات تیگو5 جدید

بخش داخلی

اگر خودروهای چینی در بخش طراحی شما را کلافه کرده‌اند، تیگو۵ کاملا متفاوت است. زمانی که درب تیگو۵ را باز می‌کنید، برعکس اغلب خودروهای چینی موجود در بازار ایران، طراحی خوب داخل خودرو فورا نظرتان را جلب می‌کند.

خطوط کرومی به داخل کابین نیز راه پیدا کرده‌اند و همین امر زیبایی دوچندانی را به این خودروی زیبا بخشیده است. در بخش میانی داشبورد، چری از یک صفحه نمایش مناسب استفاده کرده که دکمه‌های کنترلی خودرو در زیر آن با چیدمان دلنشین ردیف شده‌اند. همچنین صفحه کیلومترشمار تیگو5 با طرح منحصربفرد و خاص آن بخش جالب دیگری هست که در پشت فرمان نظر شما را به خود جلب خواهد کرد.

فضای داخلی وسیع تیگو5

بخش فنی

تیگو۵ مجهز به یک پیشرانه ۱۹۷۱ سی سی با ۱۳۹ اسب بخار قدرت است. حداکثر گشتاور این موتور ۱۸۲ نیوتن متر بوده و نسب تراکم در این موتور ۱۰:۱ است. وزن تیگو۵ نیز ۱۵۳۷ کیوگرم است که در عملکرد پیشرانه تاثیر زیادی می‌گذارد. همچنین چری از یک گیربکس هفت سرعته تیپترونیک و پنج سرعته دستی بهره گرفته است. پیشرانه تیگو۵ با استاندارد آلایندگی یورو5، در شهر مصرف سوخت ۸.۵ لیتری برای مدل دستی و ۸.۹ لیتری برای مدل اتومات را ثبت کرده است.

بخش ایمنی

تیگو۵ در بخش ایمنی، یک خودروی فوق‌العاده خوب محسوب میشود که تجهیزات استاندارد مناسبی در خود دارد. بدنه مقاوم این خودرو توانسته در آزمون موسسهCN_CAP ، ۵ ستاره ایمنی دریافت کند. سیستم‌های پایداریEBA ، HHC،DTC ،ASR ،ESP  و کیسه هوای سرنشینان جلو و دو ایربگ جانبی در مدل فول، از دیگر امکانات ایمنی تیگو۵ هستند.

سازمان ملی استاندارد ایران (ISIRI) امسال خودروی چری تیگو5 را برای انجام تست‌های ایمنی به‌طور تصادفی انتخاب نمود و برای انجام تست تصادف به مرکز Applus+ IDIADA در اسپانیا ارسال نمود. تا در حضور کارشناسان و مدیران سازمان استاندارد، تست تصادف برای ارزیابی ایمنی این خودرو انجام بگیرد.

ارزیابی چری تیگو5 به صورت تست تصادف غیرفعال (Passive Crash Test) از سمت چپ جلوی خودرو با زاویه 40 درجه بود. اما همان‌طور که از تیگو5 انتظار می‌رفت و قبلا نیز تست‌های تصادف خود چری و همچنین CN-CAP را با پنج ستاره گذرانیده بود، این تست تصادف غیرفعال از جلو با زاویه 45 درجه را با موفقیت تمام پشت سرگذاشت و به این ترتیب، هم تاییدیه ایمنی Applus+ IDIADA و همچنین تاییدیه ایمنی سازمان استاندارد ملی ایران را کسب نموده است.

تاییدیه ایمنی Applus+ IDIADA اسپانیا و سازمان ملی استاندارد ایران به چری تیگو5
تست تصادف Applus+ IDIADA اسپانیا برای چری تیگو5

بخش تجهیزات رفاهی

یکی از جذابیت‌های خودروهای چینی، سطح تجهیزات قابل قبول آنهاست. تیگو۵ از لحاظ آپشن، مجهز به تجهیزاتی مانند غربیلک فرمان چرمی، سیستم استارت بدون کلید، تهویه اتوماتیک، کروز کنترل، سانروف برقی، آینه جانبی برقی، دوربین دنده عقب و صندلی برقی راننده است.